Hoppa till sidans innehåll

*2005-09-25 Lokal Hästhopp

01 AUG 2009 00:28
RESULTAT 25/9-05 Lokal hopptävling med Allsvenskan Div II Zon 1
  • Uppdaterad: 03 AUG 2009 23:05


RESULTAT KLASS 1 - LAGHOPPNING

1 Ekenässjöns Hästsportklubb 0 4 77,89 9p
2 Ljungby Ridklubb 0 8 84 7p
           
3 Tingsryds Rid o Körklubb 0 8 92,67 6p
4 Vetlandaortens Ryttarförening 4   143 5p
5 Gislaved-Anderstorps Ridklubb 4   143,5 4p
6 Värnamobygdens Ryttarförening 4   162,7 3p
7 Vaggeryd-Skillingaryds Ridklubb 29   173,9 2p
8 Åseda Ryttarförening 98   197,4 1p

1 Ekenässjöns 5 Johanna Sandström Mayflour Jr 4 42,2 4 23,25
  Hästsportklubb 12 Evelina Andersson Eger   0 45,89 0 29,34
    20 Jessica Lingmerth Peronelle   0 45,72 8 41,19
    28 Hanna Forssell First Court   0 43,76 0 25,3
            0 135,4 4 77,89
                   
2 Ljungby Ridklubb 4 Josefin Blomqvist Paparde Jr 0 42,3 4 28,72
    11 Linda Bergqvist Blixten   0 43,17 0 28,76
    19 Linn Carlsson Riante   0 47,81    
    27 May Magnusson Harlequin KLT   0 50,33 4 28,52
            0 133,3 8 84
                   
3 Tingsryds 1 Johanna Johansson Calypso Daiquiri Jr 0 53,88 8 31,53
  Rid & Körklubb 9 Mathilda Kjellson Fortus Hästak   0 56,22 0 32,26
    16 Johanna Pettersson Mac Larene   0 47,84 8 29,39
    24 Ulrika Merkel Little Felicia   4 49,83 0 31,02
            0 157,9 8 92,67
                   
4 Gislaved-Anderstorps 8 Elin Brage Cheval Grenada Jr 0 47,63    
  Ridklubb 15 Angelica Davidsson Marcos Maximilian   0 44,71    
    23 Monica Ostrelius Panther   4 50,7    
    31 Sofie Svensson True Rose   5 64,8    
            4 143    
                   
5 Vetlandaortens  6 Madeleine Sigfrid Melodie Jr 4 44,77    
  Ryttarförening 13 Amanda Johansson Munsbro Tennesse   0 47,13    
    21 Thérese Jörgne Netty   0 53,65    
    29 Annika Strand Melissa   4 44,75    
            4 145,5    
                   
6 Värnamobygdens  7 Nathalie Bergh Royal Flax Jr 0 47,13    
  Ryttarförening 14 Kristina Fagher Point   4 62,87    
    22 Niclas Sjöberg Couronne   46 89,81    
    30 Bodil Gustavsson Almina   0 52,73    
            4 162,7    
                   
7 Vaggeryd-Skillingaryds 3 Maria Elg Montana Jr 21 72,01    
  Ridklubb 18 Evelina Lindberg Finesse   4 52,43    
    26 Kristin Bengtsson Havannah   4 49,41    
            29 173,9    
                   
8 Åseda Ryttarförening 2 Emma Hugosson Oliver V Jr 32 79,95    
    10 Martina Qvistberg Felix   66 64    
    17 Ellinor Edvardsson Lucky Man   ute      
    25 Åsa Öhberg Linnéa   0 53,64    
            98 197,4    

 

RESULTAT KLASS 2 - 1.00 m bed. A:0 2 faser

1 Annika Strandh Melissa Vetlandaortens Ryttarförening 0 0 20,88
2 Hanna Forsell First Court Ekenässjöns Hästsportklubb 0 0 21,52
3 Angelica Davidsson Marcos Maximillian Gislaved-Anderstorps Ridklubb 0 0 23,42
4 Linda Bergqvist Blixten Ljungby Ridklubb 0 0 23,7
5 Jessica Lingmerth Perronelte Ekenässjöns Hästsportklubb 0 0 23,74
6 Ulrika Merkel Little Felicia Tingsryd Rid&Körklubb 0 0 23,95
7 May Magnusson Harlequin KLT Ljungby Ridklubb 0 0 24,41
8 Sofie Svensson True Rose Gislaved-Anderstorps Ridklubb 0 0 24,66
           
  Mathilda Kjellson Fortus Hästak Tingsryd Rid&Körklubb 0 0 25,56
  Josefin Blomqvist Paparade Ljungby Ridklubb 0 4 19,92
  Maria Elg Montana Vaggeryd-Skillingaryds Ridklubb 0 4 21,89
  Nina Johansson Onca Braås Ponny&Ridklubb 0 4 22,01
  Joanna Pettersson Mac Larene Tingsryd Rid&Körklubb 0 4 22,05
  Evelina Lindberg Finesse Vaggeryd-Skillingaryds Ridklubb 0 4 24,31
  Monika Ostrelius Panther Gislaved-Anderstorps Ridklubb 0 4 24,81
  Åsa Öhberg Linneá Åseda Ryttarförening 0 4 25,17
  Kristina Fager Point Värnamobygdens Ryttarförening 0 4 25,64
  Niclas Sjöberg Cockery Värnamobygdens Ryttarförening 0 15 44,74
  Lisa Ek Her Highness   4   43,27
  Elin Råsander Amina Gold Köhls Ridklubb 4   44,13
  Evelina Andersson Eger Ekenässjöns Hästsportklubb 4   44,96
  Josefin Wiik Früling Fylleskogs Ryttarförening 4   46,09
  Ingela Strandh Querido Vetlandaortens Ryttarförening 4   46,21
  Bodil Gustavsson Almina  Värnamobygdens Ryttarförening 4   49,95
  Therese Jörgne Netty Vetlandaortens Ryttarförening 4   53,35
  Johanna Johansson Calypso Daiquiri Tingsryd Rid&Körklubb 4   59,24
  Kristin Bengtsson Havannah Vaggeryd-Skillingaryds Ridklubb 8   45,87
  Ellinor Edvardsson Lucky Man Åseda Ryttarförening 8   56,79
  Sofie Jarlevid Gascoigne Högsby Hästsportsklubb 11   68,4
             
  Cecilia Olsson Lambada Ljungby Ridklubb     struken
  Linn Carlsson Riante Ljungby Ridklubb     struken
             
  AVD B          
  Ann-Marie Erlandsson Mix Lenhovda Hästsportklubb 8   52,8
  Malin Thoresson Sweet Memory xx Målilla Rid&Körklubb 8   56,7

 

RESULTAT KLASS 3 - 0.90 bed Clear Round

1 Nathalie Bergh Royal Flax Värnamobygdens Ryttarf. 0 49,25
1 Lisa Ek Her Highness   0 50,75
1 Nina Johansson Onca Braås Ponny&Ridklubb 0 51,14
1 Josefin Wiik Früling Fylleskogs Ryttarförening 0 51,65
1 Elin Brage Cheval Grenada Gislaved-Anderstorps RK 0 54,21
1 Elin Råsander Amina Gold Köhls Ridklubb 0 56,53
1 Madelene Sigfrid Melody Vetlandaortens Ryttarf. 0 60,83
1 Malin Thoresson Sweet Memory xx Målilla Rid&Körklubb 0 66,29
           
  Amanda Johansson Munsboro Tenessee Vetlandaortens Ryttarf. 4 65,06
  Johanna Sandström Mayflour Ekenässjöns Hästsportklubb 8 47,71
  Ann-Marie Erlandsson Mix Lenhovda Hästsportklubb 8 57,12
  Sofie Jarlevid Gascoigne Högsby Hästsportsklubb 12 75,07
  Emma Hugosson Oliver V Åseda Ryttarförening 13 72,43
  Martina Qvistberg Felix Åseda Ryttarförening 36 85,47
Skribent: Elin Elmgren

Tävlingssektionen

Klicka på namnet för e-postadress

Anna Ekbring

Sofia Ekbring

Sandra Forsberg

Magda Gyllenfjell

Pernilla Ljungqvist

Håkan Magnusson

Gunilla Nilsson

 

 

 

      

Stöd Åseda Ryttarförening. Köp ditt toapapper av oss! Vi har hemma för omedelbar leverans, 24 rullar Serla Maximeter, 200 kr.  Kontakta Helena, 0733-562 444! 

  

 

Vi har kol och briketter kvar! Kontakta Helena 0733-562 444 om du vill köpa! 145 kr/styck!

 

  

Sjukanmälan eller kontakt med personalen? Vänd dig till personaltelefon 073-809 14 33!

 

 

 

 

 

Postadress:
Åseda Ryttarförening - Ridsport
Badeboda
36433 Åseda

Kontakt:
Tel: 047412285
E-post: This is a mailto link