Hoppa till sidans innehåll

Lukas Rudin och Oskar Augustsson vann UPS Höst-CUP öppen klass

05 NOV 2017 19:01
63 dubblar deltog i årets Höst-Cup, som avgjordes i Gottsundahallen den 22.10. En stor del av Sveriges elit både på herr- och damsidan kämpade om segern i A,B,C och D-slutspel.
  • Skapad: 05 NOV 2017 19:01

De unga segrarna från Sörbyängen vann 3 av de 4 monradmatcherna. Förlusten kom i tredje matchen mot Ali Abdi Aden BOO och Jerker Malmsten MAR. De förlorade den med 10-13.

Efter monradspelet låg de på femte plats med 6 poäng och +24 i klotdiff.

De fyra lag, som låg före dem var alla obesegrade. De stora grabbarna Björn Johansson och Kenneth Öttenius ledde med 8 poäng +36 i klotdiff.

I kvartsfinalen besegrade Lukas och Oskar Bertil Adivankin och Helene Blomqvist BRO med 13-2.

I semifinalen hade de en hård dust med Mats Hamberg och Marcus Enbom BOO. Mats imponerade hela dagen med sina säkra lägg och Marcus träffade nästan med alla sina skott, samtidigt som han umgicks med sin lilla dotter, som var väldigt tålig under den långa dagens tävlande, men ändå krävde sin pappas uppmärksamhet lite då och då.

Matchen var verkligen mycket sevärd med utmärkt spel från båda lagen.
Till slut vann ändå Lukas och Oskar med 13-10.

I finalen slog Lukas och Oskar Daniel Gillan och Martin Skärbäck med 13-6

2017-10-22 UPS Höst-CUP (UPS)
Öppen Dubbel Monrad (R)    Antal lag 63
Tävlingsledare: Inga Stenbrink Huvuddomare: Jarmo Repka

Placering

Förnamn

Efternamn

Licensnr

Klubb

1

Lucas

Rudin

30284

SÖR

1

Oskar

Augustsson

23629

SÖR

2

Martin

Skärbäck

13285

BOO

2

Daniel

Gillan

14316

GRÖ

3

Mats

Hamberg

17153

BOO

3

Marcus

Enbom

15298

BOO

3

Jenny

Hamberg

21007

BOO

3

Lotta

Larsson

32

BOO

5

Björn

Johansson

12

MAR

5

Kenneth

Öttenius

16

BRO

5

Bertil

Adlivankin

12491

BRO

5

Helene

Blomqvist

12545

BRO

5

Bengt-Åke

Håkansson

14985

BOO

5

Kjell

Mattsson

27324

BOO

5

Ali Abdi

Aden

28431

BOO

5

Jerker

Malmsten

13055

MAR

 B-slutspelet vanns av Fredrik Holmqvist HÄL och Chai Kedeskog BRO

Resultat B-slutspel

1. Fredrik Holmqvist HÄL och Chai Kedeskog BRO
2. Therese Broberg SCP och Pauli Mäkitalo SCP
3. Tanja Westin AIK och Jörgen Andersson HBY
3. Janne Wejdegren BOO och Mats Andersson BRO
5. Jacoub Ramdane och Anders Löfgreen 018
5. Göran Ekroth och Lars Ringdal BOO
5. Birgitta Olofsson och Gunnar Sandberg 018
5. Jens Terestchenko BOO och Albin Plantin SCP

C-slutspelet vanns av Lasse Frykberg 018 och Krister Lindberg AIK

                          Resultat C-slutspel
1. Lasse Frykberg 018 och Krister Lindberg AIK
2. Olle Hamngren och Remi Vesvre MAR
3. Ivar Liljegren NOB och Roger Gerdvall SÖR
3. Lagge Oldensjö FPS och Lars Richardsson FPS
5. Agnieszka Jakala och Fredrik Winberg RBK
5. Ann-Catrine och Jakob Stubbendorff 018
5. Bosse och Catta Eriksson AOB
5. Leif Lundin och Jugurtha Ouldmoussa WAS

D-slutspelet vanns av Johan Eisersjö och Ronny Blom BRO

                           Resultat D-slutspel
1. Johan Eisersjö och Ronny Blom BRO
2. Håkan Bergström BBF och Pontus Tengström BTT
3. Per Eriksson och Susann Wahlberg BRO
3. Gunnar Benon och Bo Wahlgren DIF
5. Annelie Westin BOO och Calle Strandberg MAR
5. Signe Holgersson BTT och Maria Bergström BBF
5. Rolf Hagman och Kenneth Häll WAS

Från vår förening deltog tre dubblar. Ingen av dessa gick till slutspel.

Olle Wiberg och Affe Eriksson vann två matcher och kom på 36:e plats i monradspelet.

Deras matchresultat:
Mia och Rickard Winberg RBK                                                 6-13
Per Eriksson och Susann Wahlberg BRO                                  13-8
Kerstin Hopman och Åsa Wirström BRO                                  13-3
Fredrik Holmqvist HÄL och Chai Kedeskog BRO                    3-13

Margareta Lind och Bertil Pettersson vann en matcher och kom på 46:e plats i monradspelet.

Deras matchresultat:
Bertil Adivankin och Helene Blomqvist  BRO                      10-13
Dan Backne och Dag Hervieu BOO                                       11-13
Helene Palovaara Di Tella MAR och Roger Andersson SCP  13-10
Mikael Bartoft och Joakim Zetterström 018                           12-13

Maggan och Bertil gjorde en bra insats. De hade svåra motståndare och spelade ändå jämnt mot dem.

Lars-Gunnar Medin och Gun-Britt Söderlund vann en matcher och kom på 53:e plats i monradspelet.

Deras matchresultat:
Harko Verhagen BRO och Daniel Tingvall BOO                     8-13
Jesper Skult och Jimmy Bysell TED                                        2-13
Oskar Ljungström och Melinda Oscarsson HBY                     13-11
Ove Johansson och Arne Svensson 018                                   11-13

Resultat monradspelet

Plac.

Lag

Poäng

Klotdiff

1

Björn Johansson MAR, Kenneth Öttenius MAR

8

36

2

Martin Skärbäck BOO, Daniel Gillan GRÖ

8

24

3

Jenny Hamberg BOO, Lotta Larsson BOO

8

24

4

Bertil Adlivankin BRO, Helene Blomqvist BRO

8

19

5

Oskar Augustsson SÖR, Lucas Rudin SÖR

6

24

6

Bengt-Åke Håkansson BOO, Kjell Mattsson BOO

6

21

7

Ali Abdi Aden BOO, Jerker Malmsten MAR

6

17

8

Mats Hamberg BOO, Marcus Enbom BOO

6

17

9

Fredrik Holmqvist HÄL, Chai Kedeskog BRO

6

17

10

Jens Terestchenko BOO, Albin Plantin SCP

6

15

11

Therese Broberg SCP, Pauli Mäkitalo SCP

6

14

12

Göran Ekroth BOO, Lars Ringdahl BOO

6

13

13

Tanja Westin AIK, Jörgen Andersson HBY

6

11

14

Birgitta Olofsson 18, Gunnar Sandberg 18

6

11

15

Janne Vejdegren BOO, Mats Andersson BRO

6

10

16

Yacoub Ramdane 18, Anders Löfgreen 18

6

10

17

Olle Hamngren MAR, Remi Vesvre MAR

6

9

18

Lagge Oldensjö FPS, Lars Richardsson FPS

6

4

19

Bosse Eriksson AOB, Catta Eriksson AOB

6

3

20

Ann-Catrine och Jakob Stubbendorff 018

6

3

21

Ivar Liljegren NOB, Roger Gerdvall SÖR

4

14

22

Lars Frykberg 18, Krister Lindberg AIK

4

11

23

Leif Lundin WAS, Jugurtha Ouldmoussa WAS

4

9

24

Agnieszka Jakala RBK, Fredrik Winberg RBK

4

8

25

Annelie Westin BOO, Calle Strandberg MAR

4

5

26

Per Eriksson BRO, Susann Wahlberg BRO

4

5

27

Jesper Skult TED, Jimmy Bysell TED

4

3

28

Signe Holgersson BTT, Maria Bergström BBF

4

3

29

Håkan Bergström BBF, Pontus Tengström BTT

4

3

30

Johan Eisersjö BRO, Ronny Blom BRO

4

2

31

Rolf Hagman WAS, Kenneth Häll WAS

4

1

32

Gunnar Benon DIF, Bo Wahrgren DIF

4

1

33

Conny Bergman WAS, Claes Wiberg WAS

4

1

34

Pasi Koivisto BHK, Mats Ors BHK

4

-1

35

Dan Backne BOO, Dag Hervieu BOO

4

-1

36

Olle Wiberg UPS, Alf Eriksson UPS

4

-2

37

Mikael Bartoft 018, Joakim Zetterström 018

4

-2

38

Hasse Ekström BRO, Sven Vejdegren BRO

4

-2

39

Kenneth Tengström BTT, Åsa Tengström BTT

4

-3

40

Rikard Frisk 018, Tomas Ruudh 018

4

-3

41

Jörgen Winberg RBK, Peter Winberg RBK

4

-7

42

Stefan Olsson BBF, José Tan Marti BRO

4

-8

43

Harko Verhagen BRO, Daniel Tingvall BOO

4

-9

44

Ove Johansson 018, Arne Svensson 018

4

-14

45

Sofyan Oufkr AIK, Patrik Björk BSJ

2

-1

46

Margareta Lind UPS, Bertil Pettersson UPS

2

-3

47

Christer Kleijn BOO, Monita Kleijn BOO

2

-7

48

Lasse Isaksson BSJ, Magnus Lembke BSJ

2

-10

49

Rolf Wahman BSJ, William Wahman BSJ

2

-12

50

Kicki Ericsson ÖSK, Johnny Wennman ÖSK

2

-12

51

Andreas Dandenell 018, Pierre Geerhold 018

2

-14

52

Marianne Henriksson 18, Ingrid Wahlbin SCP

2

-14

53

Lars-Gunnar Medin UPS, Gun-Britt Söderlund UPS

2

-16

54

Marie Brandén BRO, Lotta Wiberg BRO

2

-16

55

Kerstin Hopman BRO, Åsa Wirström BRO

2

-17

56

Mia Winberg RBK, Rickard Winberg RBK

2

-18

57

Stefan Berndtsson BBF, Gabriella Berndtsson BBF

2

-18

58

Fredrik Bisenius BSJ, Marie Ervid BSJ

2

-20

59

Annelie Ehrenros BSJ, Carina Ellvin BSJ

2

-21

60

Samir Al-Nehlaoui MAR, Kilian Druml MAR

2

-22

61

Helene Palovaara Di Tella MAR, Roger Andersson SCP

0

-19

62

Oskar Ljungström HBY, Melinda Oscarsson HBY

0

-26

63

Bengt Björkman MAR, Kerstin Lindblom MAR

0

-26

Det finns fler bilder

Skribent: Bengt-Åke Carlsson
Epost: Adressen Gömd

web counter

Web Master: Bengt-Åke Carlson

This is a mailto link

 

Postadress:
Upsala Petanque - Boule
Inga Stenbrink, Stenhagsvägen 148
75260 Uppsala

Kontakt:
Tel: 0184320456
E-post: This is a mailto link

Se all info