Hoppa till sidans innehåll

Seriematcherna i Mora gick under hög vätskekrävande värme och dito spänning.

19 AUG 2010 15:43
Etta i div 3 och tvåa i div 4, ingav vissa förväntningar.
  • Uppdaterad: 10 SEP 2010 11:05

Matcherna på morgonen genomfördes i tjock dyblöt sand.
För första gången lyckades man plomba (kasta högt) och få klotet att stanna precis där det hamnade!
Rullsträckan på ett klot var ca en meter, vilket inte alls passade Inga-Lill.
Redan på eftermiddagen torkade det upp och Inga-Lills klot blev bara bättre och bättre.
Monica sköt klot på 10 meter utan pardon och räddade många viktiga poäng.
Laget vann divisionen och går upp till div 3 nästa år.

Vårt lag i div 3 föll på mållinjen och blev tvåa, med samma poäng som ettan, så nära ….

Första laget i div 1 avancerade från 5:e plats till 3:e plats, bara två poäng efter tvåan.
Totalt 14 individuella segrarmatcher och bara 6 förluster, visar att vi hävdar oss gott i högsta serien.

Vi tror att de klubbar som använde vårt splitternya tält för att få skugga, tyckte att det fungerade bra.

 

Division 1

Plats

 

M

V

O

F

Klotdiff

Kvot

Poäng

1

STEEL BOULEFÖRENING SANDVIKEN

10

7

2

1

105

16

16

2

HEDEMORA BOULESÄLLSKAP 

10

4

5

1

80

10

13

3

UPSALA PETANQUE CLUB

10

4

3

3

39

6

11

4

GRYCKSBO-BJURSÅS BOULEKLUBB

10

2

3

5

2

-4

7

5

MORA-ORSA BOULE SÄLLSKAP

10

1

5

4

-81

-12

7

6

FÖRENINGEN GÄSTABUDBOULARNA 

10

1

4

5

-145

-16

6

UPCs lag:        Olle Wiberg – Sven Edlund                            8v  2f Klotdiff: 41
Birgith Pålsson – Bengt Pålsson                     6v  4f Klotdiff: 9

Division 3

Plats

Lag

M

V

O

F

Klotdiff

Kvot

Poäng

1

Föreningen Eskilstuna Boule

14

8

4

2

162

26

20

2

UPSALA PETANQUE CLUB 

14

7

6

1

117

16

20

3

LA BOULE JOYEUSE, GPK

14

8

3

3

114

12

19

4

SSK KRYL-BOULEARNA

14

6

2

6

-77

-8

14

5

TROSA BOULE SÄLLSKAP

14

4

4

6

-91

-12

12

6

FÖRENINGEN GÄSTABUDBOULARNA 

14

5

1

8

-17

-6

11

7

STEEL BOULEFÖRENING SANDVIKEN

14

3

5

6

-59

-6

11

8

BOLLNÄS BOULEKLUBB

14

1

3

10

-149

-22

5

UPCs lag:        Lars-Olof Larsson – Seppo Gerestrand           8v  6f Klotdiff: 18
Folke Pettersson – Ingemar Lindberg             8v   6f Klotdiff: 13


Division 4

Plats

Lag

M

V

O

F

Klotdiff

Kvot

Poäng

1

UPSALA PETANQUE CLUB

10

6

2

2

85

12

14

2

BOLLNÄS BOULEKLUBB

10

6

0

4

55

4

12

3

GRYCKSBO-BJURSÅS BOULEKLUBB

10

5

1

4

-17

-2

11

4

SSK KRYL-BOULEARNA

10

3

3

4

-19

0

9

5

TROSA BOULE SÄLLSKAP

10

2

4

4

-13

-6

8

6

PANG PÉTANQUE SÄLLSKAPET 

10

2

2

6

-91

-8

6

 

Inga och Gunnar

 

8

 

2

+56

 

 

 

Monica och Inga-Lill

 

5

 

5

-16

 

 

UPCs lag:        Inga Stenbrink – Gunnar Sandberg               8v  2f Klotdiff: 56
Monica Larsson – Inga-Lill Lindberg               5v  5f Klotdiff: -16

 

Skribent: Bengt-Åke Carlson

web counter

Web Master: Bengt-Åke Carlson

This is a mailto link

 

Postadress:
Upsala Petanque - Boule
Inga Stenbrink, Stenhagsvägen 148
75260 Uppsala

Kontakt:
Tel: 0184320456
E-post: This is a mailto link

Se all info