Fotbollsstyrelsen är stolta och glada över att UNT gett Storvreta IK förtroendet att arrangera UNT-cupen och är övertygade om att våra medlemmar känner stimulans och entusiasm över att få ta sig an denna sportsliga utmaning. Tillsammans ska vi jobba för att uppnå målsättningen att arrangera den bästa UNT-cupen någonsin.
De senaste åren har Danmarks IF arrangerat cupen. UNT vill utveckla cupen och har bjudit in ett antal föreningar att presentera sina koncept på UNT-cupen i fotboll 2012. En av klubbarna som fick förfrågan var Storvreta IK.
En arbetsgrupp arbetade fram ett koncept för UNT-cupen. I konkurrens med andra klubbar presenterade Storvreta IK det mest genomtänkta konceptet som vann UNT’s gillande. Enligt UNT visade Storvreta IK’s koncept på ”stort engagemang och vilja att göra en bra cup som motsvarade UNT’s ambitioner”.
Vårt mål är att göra den bästa UNT-cupen någonsin. För att planera cupen har en cupkommitté tillsatts som består av följande personer:
| Cupgeneral |
Johan Carlström |
| Cupsekreterare |
Per Holgersson |
| Eventansvarig |
Kellgrens |
| Kiosk- och inköpsansvarig |
Jan-Olof Lundeborg |
| Bemanningsansvarig |
Bodil Davidsson |
| Domaransvarig |
Micke Jansson |
| Sammankallande |
Åke Österberg |
Kommittén har haft ett första möte där några grundläggande frågor har beslutats. Bl.a. har datum för cupen fastställts till 8-10 juni och att cupen ska vara öppen för ungdomar i åldrarna P/F8-9, P/F 10-11, P/F 12 samt P/F13 och P/F14. Dessutom har beslutats att 200 kr av anmälningsavgiften ska gå till Akademiska sjukhusets Barnfond och byggandet av Barnens trädgård.

http://www.akademiskasbarnfond.se/
Mycket arbete återstår. Närmast ska en formell ansökan om att få arrangera UNT-cupen lämnas in till Upplands Fotbollförbund och detaljerade tävlingsbestämmelser fastställas. Sedan ska detaljplaner utarbetas för de olika uppgifter som måste fungera kring cupen.