Hoppa till sidans innehåll

2011


Programmet för årets klubbmästerskap

Simning  : 20:a APRIL
Löpning  : 28:e APRIL
Cykling  : 17:e MAJ
Duathlon: 4:e JUNI (ism SM i Duathlon i Knivsta)

Triathlon: 8:e JUNI (egen triathlon på Fyrishov)


Slutresultat Fyriscupen KM 2011

DAMER
=====
Isabell Ahlström        = 14
Emma Isaksson         =  7

 
HERRAR
======
Alex Eiler                  = 33
Pablo Schneiter         = 21
Oskar Djärv              = 20

Peter Saetre              = 12
Fredrik Edström         = 10
Martin Rölin               =  7
Thorsten Heidorm      =  6
Niclas Rollborn           = 6
Björn Winell              = 6
Magnus Nilsson          = 5
Mark McEvoy             = 4
Magnus Malmeström   = 4
Johan Stendahl          = 4
Gustav Eskhult           = 3
Jens Andersson          = 3
Robert Noak              = 3
Per Karlsson              = 3
Tyrone Skogström     = 1
Eric Blomqvist           = 1
Benjamin Wikman     = 1
Anders Lund             = 1
Robert Johansson     = 1
Fredrik Olofsson       = 1
 

Deltävlingsresultat Fyriscupen KM 2011

 

1 - 750m simning 20/4 kl 19:30 på Fyrishov     Splittider

Namn

Tid

Poäng

 

        

 

Martin Rölin

             9.55

7

Niclas Rollborn

            10.26 

6

Magnus Berglund             10.29

*

Alexander Eiler             11.23

5

Oskar Djärv             11.52

4

Pablo Schneiter             12.06

3

Gustav Eskhult             12.09

2

Thorsten Heidorm             12.28

1

Magnus Malmeström             12.45

1

Jens Andersson             13.02

1

Mark McEvoy             14.19 1


2 - 10km löpning Ultunamilen 28/4 kl 18:00 vid Flustret

Namn

Tid

Poäng

Alex Eiler

             33.47

7

Peter Saetre

             37.17

6

Oskar Djärv 

             37.22

5

Pablo Schneiter 

             38.20

4

Fredrik Edström

             38.42

3

Mark McEvoy

             40.02 

2

Eric Blomqvist              40.44

1

Erik Östblom              40.45

*

Thorsten Heidorm              44.27

1

Magnus Malmeström              44.45

1

Jens Andersson (5k=24.38*2+120s)              51.16

1

 

3 - Cykling 17/5 kl 18.00 Ny bana! 20k kontrollmätt

Namn

Tid

Poäng

Jenni Nilsson

             33.58

*

Emma Isaksson 

             38.31 

 

 

 

Fredrik Swahn

            28.34

*

Alex Eiler

            30.07

7

Peter Saetre             30.18

6

Pablo Schneiter             31.29

5

Fredrik Edström             31.49

4

Oskar Djärv             32.40

3

Robert Noack             33.45

2

Tyrone Skogström             34.00

1

Fredrik Olofsson             34.21

1

Thorsten Heidorm             34.32

1

Mark McEvoy             35.06

1

Per Karlsson             37.17

1

Gustav Eskhult             ej tid

1

   

 


3 - Knivsta Duathlon 4/6 kl 10:00 i Knivsta

Isabel Ahlström

           1.19.02

7

 

 

 

Alex Eiler(1.56.35/2-3)

              55.17

7

Björn Winell             1.02.17

6

Magnus Nilsson(2.10.35/2-3)             1.02.17,5

5

Pablo Schneiter             1.04.23

4

Fredrik Edström             1.06.21

3

Oskar Djärv(2.38.28/2-3)             1.13.14 2
Benjamin Wikman             1.17.17 1
Per Karlsson             1.17.54 1

 

5 -IKF Triathlon 9/6

Namn

Tid

Poäng

Isabel Ahlström

          1.12.13

7

 

 

 

Alex Eiler

          59.01

7

Oskar Djärv 

        1.02.29 

Pablo Schneiter

        1.03.17

5

Johan Stendahl

        1.03.35

4

Thorsten Heidorm         1.10.54

3

Magnus Malmeström         1.12.19

2

Robert Noak         1.12.37

1

Per Karlsson         1.12.54

1

Jens Andersson         1.14.02

1

Anders Lund         1.17.41

1

Robert Johansson         1.23.21

1

Anders Östgaard           DNF

0

   

 

   

 

     
Uppdaterad: 2014-05-11 09:51
Skribent: Pablo Schneiter

Postadress:
IK Fyris - Triathlon
Fyrisparksvägen 3
75267 Uppsala

Besöksadress:
Fyrisparksvägen 3
75267 Uppsala

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info